ANKARA ELMADAĞ KUŞÇUALİ KÖYÜ

WEB SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ

ANASAYFA

KÖY FOTOĞRAFLARI

HALK FOTOĞRAFLARI

YÖRESEL YEMEKLER

YÖRESEL OYUNLAR

KÖY HAKKINDA BİLGİ

TELEFON LİSTESİ

MUHTARLIK

VEFAT EDENLER

ŞEHİT VE GAZİLER

YARARLI LİNKLER

HAZIRLAYANLAR

ÇANAKKALE

KAMU GÖREVLİLERİ

ANKARA

ELMADAĞ

E-MAİL

KUŞÇUALİ FORUM

YENİ ZİYARETÇİ DEFTERİ

ESKİ YAZILAN MESAJLAR

SİZDEN GELENLER

OKUL FOTOGRAFLARI

 

     KUŞÇUALİ KÖYÜ ANKARA İLİNE 57 KM, ELMADAĞ İLÇESİNE 17 KM MESAFEDEDİR. KURULUŞ TARİHİ BİLİNMEMEKTEDİR. ÇANAKKALE GAZİ VE ŞEHİTLERİNİN BULUNMASI VE KÖYÜN ETRAFINDA FARKLI YERLERİNDE ÜÇ AYRI MEZARLIĞININ OLMASI, KALE BÖLGESİNDE ESKİ ÇANAK ÇÖMLEK KIRIKLARI, KALE KARŞISINDA BALABAN ÇAYI  MEVKİİNDE ÇIKAN KÜPLER, BUNUN EN ÖNEMLİ KANITIDIR. BİLİMSEL BİR ARAŞTIRMANIN YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

     KÖYÜMÜZÜN KOMŞULARI TABURLAR(ELMADAĞ), DELİLLER (ELMADAĞ), KARACAHASAN (ELMADAĞ), KAMIŞLI (ELMADAĞ), HİSAR KÖYÜ (KIRIKKALE), BEDESTEN (KIRIKKALE),TİR.

     KÖYÜMÜZÜN YOLU ASFALT OLUP, ELMADAĞ-BALA KARAYOLU KÖYÜMÜZ BÖLGESİNDEN GEÇMEKTEDİR. HİSAR KÖY YOLU İSE STABİLİZEDİR.

    TARIM MODERN ARAÇLARLA YAPILMAKTADIR. BALABAN ÇAYININ BÖLGEMİZDEN GEÇMESİNDEN DOLAYI ARAZİNİN BÜYÜK BİR KISMINDA SULU TARIM YAPILMAKTADIR. YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER ELMADAĞ İLÇE PAZARINDA SATILARAK GELİR ELDE EDİLMEKTEDİR. ÖZELLİKLE, SOĞAN, DOMATES, BİBER, FASULYE, PATLICAN, VB. ÜRÜNLER ÜRETİLMEKTEDİR. AYRICA MEYVE ÜRETİMİ DE ÖNEMLİ SEVİYEDEDİR. ELMA, ARMUT,AYVA, ERİK, ÜZÜM, ŞEFTALİ VB. MEYVELER ÜRETİLMEKTEDİR. SON DÖNEMLERDE BODUR MEYVE AĞAÇLARI ÜRETİMDE İLGİ UYANDIRMAKTA,  BU ÜRETİMLERDE SULAMA DAMLAMA SİSTEMİ KULLANIMIYLA DAHA DA İLERİ SEVİYEYE ULAŞACAKTIR.

    PANCAR, AYÇİÇEĞİ, BUĞDAY, ARPA, EN ÇOK GELİR GETİREN TARIM ÜRÜNLERİDİR.

      KÖY HALKI OKUMA SEVİYESİ YÜKSEK OLUP İLKOKUL'UN 1960'LI YILLARDA AÇIK OLMASI BUNDA BÜYÜK BİR ETKENDİR.  1970 YILINDA KÖYÜMÜZE ELEKTRİK BAĞLANMIŞTIR. ŞU ANDA İSE ÖĞRENCİ AZ OLMASI NEDENİYLE EĞİTİM TAŞIMALI SİSTEMLE YÜRÜTÜLMEKTEDİR.

    KÖY HALKININ GENELİ ELMADAĞ, ANKARA'DA BULUNAN KAMU VE ÖZEL KURULUŞLARDA ÇALIŞMAKTADIR. ÖZELLİKLE  TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ, EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, SAĞLIK BAKANLIĞI , ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE ÇALIŞMAKTADIR.

     NÜFUSUMUZ, 1997 YILINDA 260, 2000 YILINDA 164, 2007  YILINDA 143 (76 KADIN) (67 ERKEK) TÜR. KÖYÜMÜZDE İKİ CAMİ  İKİ MEZARLIK BULUNMAKTADIR. KÖY İÇİNDE SU ŞEBEKESİ MEVCUT OLUP, AYRICA KÖY İÇİNDE VE ARAZİLERDE ÇEŞMELER BULUNMAKTADIR.

     ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 1980 Lİ YILLARDA YAPTIĞI AĞAÇLANDIRMA FAALİYETLERİ SAYESİNDE BÖLGENİN TAMAMINA YAKIN BİR BÖLÜMÜ AĞAÇLANDIRILMIŞTIR. BUNUN YANINDA FİDANLIK ÜRETİM SAHASI AÇILMIŞ, BÖLGE HALKININ BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU, FİDAN ÜRETİMİ VE DİKİMİNDE ÇALIŞMIŞLAR VE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEKTEDİRLER.

      T.İŞ BANKASI,ORMAN BAKANLIĞI VE TEMA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE 81 İLE 81 ORMAN PROJESİ KAPSAMINDA KÖYÜMÜZDE 22 NİSAN 2009 ÇARŞAMBA GÜNÜ FİDAN DİKME ŞENLİĞİ YAPILDI. ŞENLİĞE TEMA VAKFININ KURUCUSU VE ONURSAL BAŞKANI HAYRETTİN KARACA, TEMA ANKARA İL BAŞKANI MUKATTAR EKREM OĞLU, T.İŞ BANKASI GENEL MÜDÜRÜ, ORMAN BAKANLIĞI AĞAÇLANDIRMA GENEL MÜDÜRÜ, ELMADAĞ KAYMAKAMI VE ELMADAĞ İLÇESİNİ BİRİM AMİRLERİ, TEMA GÖNÜLLÜLERİ İLE YAVRU TEMA ÖĞRENCİLERİ KATILMIŞLARDIR

     KÖYÜMÜZDE ANKARA TREKKİNG VE ORİON TREKKİNG GRUBU ÜÇ KEZ YÜRÜYÜŞ DÜZENLEMİŞLERDİR. DOĞA SEVERLER İÇİN UYGUN BİR YÜRÜYÜŞ ALANIDIR.

     KÖYÜMÜZ COĞRAFİ KOORDİNATI 39°47'00" N (KUZEY), 33°16' 00" (DOĞU) DUR.

     KÖYÜMÜZÜN TARİHİ İLE İLGİLİ OLARAK KÜLTÜR BAKANLIĞININ ANITLAR VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN 22-26 MAYIS 2000 YILINDA İZMİR 18'İNCİ ARAŞTIRMA TOPLANTISI 2.CİLT 239' UNCU SAYFADA YER ALAN METİN AŞAĞIYA ÇIKARILMIŞTIR.

      "Elmadağ ilçesi, KUŞÇUALİ Köyü'nün yakınındaki KaleTepe880m. rakımlıdır. Antik yerleşim köyün kuzeyinde olup,köy merkezine uzaklığı 1.5km.den azdır. Hemen hemen Balaban Çayı üzerinde olmakla beraber, kuzeyinde yer alır. Yaklaşık 40m. yüksekliğinde bir tepe üzerindedir. Özellikle güneyi yoğun ve sarp kayalıktır. Üzerinde belirgindir mimarı saptanamamıştır (Çizim:4). Ayrıca tepe üzerinde yaklaşık 100m. boyunda, 60-70m. genişliğinde bir alanda tarla açılması suretiyle tarım yapılmaktadır. Bu alanın çevresinde, kayalıklara bağlı olmak üzere bir çevre duvarının varlığı tahmin edilebilir. Tarla yüzeyinde ise seramik kalıntılar sıkça görülür.Antik yerleşimin 100m. kadar güneybatısındaki yükselti üzerinde kaçak kazılarla ortaya çıkmış pişmiş toprak ölü kapları yüzeyde görülebilmektedir. Kırık parçalardan, boylarının 1m.yi aşmayacağı anlaşılmaktadır. Söz konusu ne kropol alanında da tarım yapılmaktadır. Helenistik evreye ait seramiklerin yanı sıra, i.Bine ait seramiklerle, gri seramikler de gözlemlenmiştir. "      

   MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞININ İNTERNET SİTESİNDEN ÇANAKKALE ŞEHİDİMİZ  MEHMET OĞLU ALİ (GEDİKOĞULLARI) HAKKINDA BİLGİ DETAYI AŞAĞIYA ÇIKARILMIŞTIR.